Cama-Soft English Version
Cama-Soft Mapa Strony
Cama-Soft Kontakt
Cama-Soft Cash Management Software
Cama-Soft Informacje

11 lipca 2014 Chiński gigant płatniczy wchodzi na polski rynek

UnionPay jest największą na świecie organizacją płatniczą pod względem wydanych kart. Marka ta w Polsce jest jeszcze mało znana, ale kartami UnionPay można już wypłacać gotówkę z bankomatów Banku Handlowego.8 maja 2014 Sztuczna inteligencja groźna dla rynków finansowych?

Comuterworld, powołując się na artykuł w The Independent autorstwa Stephena Hawkinga - światowej sławy fizyka i kosmologa, ostrzega przed zagrożeniami jakie może przynieść sztuczna inteligencja. Niepokój uczonego wzbudza między innymi możliwość, że rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji zmienią radykalnie sposób funkcjonowania rynków finansowych.26 kwietnia 2014 W Polsce jest czterokrotnie mniej transakcji kartą niż średnio w UE.

Polacy przyzwyczaili się do kart zbliżeniowych i chętnie z nich korzystają. Z 35 mln wydanych kart płatniczych blisko 60 proc. ma funkcję bezstykową. Ten rodzaj płatności będzie się upowszechniał wraz z rozwojem sieci terminali. A ten z kolei ma nastąpić po obniżeniu opłaty interchange, czyli prowizji pobieranej za transakcje kartowe. Do końca 2016 roku wszystkie terminale mają umożliwiać płatność bezstykową. Jeszcze długo więc będzie w Polsce silne zapotrzebowanie na gotówkę z bankomatu.kwiecień 2014 Smartfony zmieniają bankomaty

Portal Automatyka Bankowa przewiduje dalszy rozwój sieci bankomatów, w tym bankomatów pozbawionych tradycyjnych ekranów i klawiatur. Do wypłaty gotówki wystarczy czytnik QR kodu i smartfon z aplikacją bankową. Pojawiają się też nowe koncepcje ich wykorzystania, np. bankomaty o niskim zapotrzebowaniu na energię, dostosowane do obszarów o niskim stopniu urbanizacji (Afryka, Ameryka Południowa).9 kwietnia 2014 Inteligentne bankomaty dla europejskiej bankowości detalicznej

Banki chcące utrzymać konkurencyjność, muszą być efektywne. Dlatego właśnie szukają technologii i rozwiązań samoobsługowych pozwalających wyjść z usługami poza oddziały i zapewnić klientom lepszą kontrolę nad swoimi finansami. Jednocześnie klienci przyzwyczajają się do robienia zakupów wieloma różnymi sposobami, co powoduje radykalne zmiany w wielokanałowym handlu detalicznym. Klienci, którzy za pomocą urządzeń przenośnych mogą kupować wszystko, w każdym czasie i w dowolnym miejscu, domagają się prostych i bezpiecznych sposobów płatności ze swoich kont bankowych.

Przyszłością będą bankonaty umożliwiające lepszą interakcję i komunikację z użytkownikiem, ma wiele nowatorskich zabezpieczeń oraz umożliwia dostosowanie wyglądu i sposobu obsługi do charakteru i oznakowań poszczególnych banków za pomocą systemu nakładek.1 lutego 2013 Cashback czy bankomat: gdzie lepiej wypłacić pieniądze?

Nieustannie rosnąca liczba bankomatów w Polsce sprawia, że obecnie właściwie nie ma problemu z niedostępnością tych urządzeń - spotykanym wcześniej długotrwałym ich poszukiwaniem w celu wypłaty gotówki. Zdaje się, że na popularności zyskuje także mimo wszystko mniej popularny cashback. Czy z powodu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych stanie się on już niedługo korzystniejszy – tańszy od standardowej wypłaty z bankomatu?

Cashback, to nic innego jak możliwość wypłaty gotówki przy pomocy karty płatniczej w punkcie usługowym, czyli np. w sklepie czy na stacji benzynowej. By z tej możliwości skorzystać wystarczy jedynie wybrać odpowiednio oznaczony sklep, dokonać niewielkich zakupów, a przy kasie podczas finalizowania transakcji zaznaczyć, że chcemy także wypłacić gotówkę. Dodatkowa transakcja zostanie wtedy rozliczona na oddzielnym rachunku – zapobiegliwie zawsze o nim pamiętajmy, unikniemy dzięki temu problemów, gdyby okazało się, że transakcja rozliczona została nieprawidłowo.

Co warto jednak zaznaczyć, w przeciwieństwie do bankomatu, przy pomocy cashbacku nie wypłacimy jednorazowo dowolnej sumy pieniędzy. Stosowanym obecnie limitem wysokości jednej wypłaty jest 200 zł. Operacja ta może być jednak powtarzana wielokrotnie, oczywiście o ile pozwala na to wysokość zgromadzonych przez nas środków lub przyznanego limitu kredytowego oraz wartość dziennego limitu wypłat z karty. Należy w tym miejscu podkreślić także, że cashback jest najczęściej usługą darmową, oferowaną w ramach przychylności klientom. Jeśli jednak okazałoby się, że nasz bank decyduje się na pobranie od niej prowizji, to jej wysokość powinna być raczej niewielka.

W związku z tym, cashback może okazać się nawet korzystny przy założeniu, że w pobliżu nie ma bankomatu naszego banku, a za wypłatę z jedynego dostępnego urządzenia należącego do innego banku lub sieci musielibyśmy zapłacić prowizję, której wartość sięga najczęściej kilku złotych. Niestety, już w niedalekiej przyszłości usługa cashback może okazać się tańsza od jakiejkolwiek wypłaty z bankomatu, nawet naszego banku. Wszystko to za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Finansów noweli ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja zakłada bowiem, że operator – właściciel sieci bankomatów - będzie mógł samodzielnie ustalać wysokość pobieranej od nas – klientów prowizji związanej w wykorzystaniem urządzenia.

Wątpliwe w tym przypadku jest, by na nałożenie dodatkowych opłat zdecydowały się same banki, które posiadają najczęściej sieć własnych bankomatów. Nieco inaczej sprawa wyglądać może jednak, gdy korzystali będziemy z urządzenia innego banku lub niezależnego operatora bankomatów np. sieci Euronet. Tu mogą pojawić się dodatkowe opłaty, jednak jeśli takowe miałyby być naliczane, to będziemy musieli zostać o nich poinformowani bezpośrednio przed dokonaniem transakcji.

Choć opisane w noweli ustawy propozycje mogą budzić pewien niepokój, to z drugiej strony nie należy mimo wszystko popadać w skrajny pesymizm. Tak jak wspomniano, banki raczej nie zdecydują się na pobieranie dodatkowych opłat od swoich klientów, a przecież większość z nas korzysta z urządzeń własnego banku. Dodatkowo pamiętajmy, że wspominana opłata może, lecz nie musi być pobierana. To w gestii naszego banku pozostanie, z którymi właścicielami bankomatów uda mu się wynegocjować darmowe wypłaty dla nas.

Co za tym idzie, duża dostępność darmowych bankomatów może stać się wyróżnikiem poszczególnych banków, które w ten sposób zabiegały będą o pozyskanie nowych, jak i utrzymanie dotychczasowych klientów. Jeśli jednak nasz bank nie posiada własnej, dobrze rozbudowanej sieci bankomatów oraz nie będzie w stanie zapewnić nam darmowego dostępu do urządzeń innych przedsiębiorstw, to cashback faktycznie już niedługo może być rozwiązaniem tańszym od darmowego dotychczas bankomatu.12 października 2011 Zwiększyła się liczba bankomatów w całym kraju

Według zaskakujących danych NBP po kilku kwartałach zastoju sieć bankomatów w całym kraju znowu rośnie.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w II kwartale tego roku działało w Polsce 17 327 bankomatów, czyli o 628 więcej niż w I kwartale. To największy wzrost liczby bankomatów od IV kwartału 2009 r. i jeden z największych kwartalnych wzrostów w historii naszego rynku. Od początku roku 2005 zdarzyły się tylko trzy takie kwartały, gdy sieć bankomatów zwiększyła się o co najmniej 600 sztuk.

Tylko że nie wiadomo, kto jest właścicielem tych maszyn.

– Ten wzrost jest zaskoczeniem – mówi Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor sprzedaży w Euronet Polska. Ten największy niezależny operator bankomatów nie zwiększył ostatnio liczby swoich bankomatów.

– My zmieniamy lokalizacje naszych urządzeń, ale część banków przy okazji wymiany wyeksploatowanych bankomatów rezygnuje z montowania w ich miejsce nowych – mówi Katarzyna Kwiatkowska.

Także banki, mające spore sieci bankomatów, nie przyznają się do ich rozbudowy. Na przykład w PKO BP w ciągu II kwartału przybyło jedynie 7 bankomatów, w Pekao SA – 2, w BZ WBK było ich tyle samo co w I kwartale, a w ING Banku sieć zwiększyła się o 4 urządzenia.

W dobre dane powątpiewa również Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. Sugeruje, że być może wcześniej badaniem nie byli objęci wszyscy właściciele bankomatów, a teraz przesłali dane.

Dynamiczny wzrost liczby bankomatów jest o tyle zaskakujący, że ostatnio w tej dziedzinie panowała stagnacja.

Była ona spowodowana przeprowadzoną przez Visę i MasterCard obniżką opłaty, jaką banki – wystawcy kart – płacą operatorom bankomatów za każdą zrealizowaną wypłatę gotówki. Przychody operatorów bankomatów zarówno bankowych, jak i niebankowych spadły. By zminimalizować skutki tej decyzji, operatorzy dywersyfikują źródła przychodów, dodając płatne usługi do bankomatów, a także rozbudowując sieci wpłatomatów. Na przykład Euronet ma w tej chwili 77 wpłatomatów, a do końca roku chce ich mieć 100. Operatorzy promują też wypłacanie mniejszych kwot, ale częściej niż raz na jakiś czas dużej sumy. Opłaca im się to, ponieważ za każdym razem dostają prowizję.12 lipca 2011 Nowatorskie usługi z bankomatu

Bilety do kina czy na pociąg z bankomatu? Być może niedługo, tak. Nad wdrożeniem systemu, który to umożliwi, pracuje Bank Millennium.

Na razie to tylko przymiarki do tego, żeby przenieść do Polski niektóre rozwiązania, które od jakiegoś czasu zdają już egzamin w Portugalii, z której pochodzi właściciel Millennium. Dzięki maszynom można tam nie tylko wypłacać i wpłacać pieniądze, ale również kupować inne produkty bankowe, a także płacić rachunki, regulować składki do tamtejszego odpowiednika ZUS-u, rozliczać się z urzędem skarbowym czy kupować różnego rodzaju bilety.

Pierwszy krok już udało się zrobić, od niedawna klienci polskiego Millennium mogą przez bankomat złożyć wniosek kredytowy. Limit i wszystkie dodatkowe informacje prezentowane są na ekranie, wystarczy je tylko zaakceptować i udać się do wybranej placówki, gdzie wniosek będzie czekał na podpisanie.

Nowości, jeśli chodzi o usługi oferosswane w bankomatach, planują również wprowadzić BZ WBK oraz mBank.

– Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem zmiany i odblokowania pin, a także sprawdzenia salda dla kart z logo Visa i MasterCard, nienależących jednak do klientów naszego banku – mówi Joanna Zając z biura prasowego BZ WBK. Poza tym razem z BZ WBK-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń bank przygotowuje się do uruchomieniem kampanii sprzedażowej ubezpieczeń przez bankomaty.

Z kolei mBank przygotowuje innowację adresowaną do obcokrajowców i osób posiadających rachunek walutowy. Taki klient będzie mógł sam zdecydować, czy wypłacane pieniądze powinien przeliczać na złote jego bank, czy też bankomat. Dzięki temu łatwiej będzie można kontrolować koszty przewalutowania.

Innym rozwiązaniem ma być wyciągnięcie środków bez użycia karty, np. gdybyśmy zostawili ją w domu. Wtedy będzie można uzyskać dostęp do pieniędzy, podając specjalny kod wygenerowany przez bank i wysłany klientowi na telefon komórkowy.

Na świecie liderem wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w bankomatach są Stany Zjednoczone. Maszyna służy tam nie tylko do wypłacania gotówki, lecz także klienci często za ich pośrednictwem płacą rachunki i kupują produkty bankowe czy dokonują wymiany walut. Ciekawostką sprzed kilku dni jest wprowadzenie przez turecki Kuveyt Turk możliwości kupowania złota w bankomacie ze specjalnym modułem. Na razie ta opcja dostępna jest tylko w stolicy, ale niedługo ma zostać wdrożona na terenie całego kraju.

Eksperci pytani o to, czy bankomat będzie mógł zastąpić doradcę w oddziale, mówią, że polscy klienci jednak wolą bankowość internetową czy coraz częściej mobilną od transakcji z udziałem maszyn. Według Bernarda Białoruckiego z Deloitte innowacyjne funkcjonalności, jakkolwiek przyciągające uwagę zarówno klientów, jak i mediów, stanowią dodatek i uzupełnienie podstawowej funkcjonalności, czyli dostępu do gotówki.

Banki będą zapewne wprowadzały tego typu rozwiązania, aby przyciągnąć uwagę klientów oraz odróżnić się od konkurencji nowatorskimi rozwiązaniami. Jednakże szeroka ekspansja banków za pomocą nowinek technologicznych będzie równocześnie dyscyplinowana pragmatyczną ekonomiką oczekującą wymiernych korzyści z zainwestowanych środków – mówi Białorucki.17 marca 2011 Bezprowizyjne wypłaty z bankomatów stają się standardem w ofercie banków

Bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce stają się bankową normą. Coraz częściej to dodatek do darmowych ROR-ów. Z ofertą nowych rachunków osobistych wystartowało kilka banków. Ich wspólną cecha jest darmowy dostęp do gotówki za pośrednictwem bankomatów.

– Zrobiliśmy badania i okazało się, że możliwość korzystania z takich maszyn bez żadnych opłat to główny czynnik decydujący o wyborze oferty konkretnego banku – mówi Anna Wydrzyńska-Czosnyka, dyrektor zarządzający pionem klienta detalicznego PKO BP. Wskazało na to 38 proc. badanych przez SMG KRC. Dlatego rachunek oszczędny w PKO BP umożliwia korzystanie za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce. Rachunki dla młodych klientów dają darmowy dostęp do wszystkich maszyn na świecie.

– Jeśli ktoś chce dzisiaj przyciągnąć do banku nowych klientów, to musi zaproponować im darmowe bankomaty – twierdzi Jarosław Sadowski z Expandera.

Także Millennium oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, ale pod warunkiem zadeklarowania 1 tys. zł wpływów na konto i dokonania jednej transakcji kartą w miesiącu. Kolejną instytucją, która ostatnio zaproponowała bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów, jest BPH. Jednak w tym przypadku rachunek kosztuje prawie 10 zł miesięcznie. To dziś niezbyt częste rozwiązanie, gdyż wiele banków ma w ofercie darmowe ROR-y z bezpłatnymi bankomatami. Są one w ofercie m.in. ING Banku Śląskiego, BGŻ oraz Alior Banku.

W wielu innych instytucjach darmowy dostęp do wszystkich bankomatów w kraju jest możliwy na zasadach podobnych do wprowadzonych przez Bank Millennium – klient nie płaci nic, o ile wykona kilka transakcji kartą płatniczą albo zapewni odpowiednie wpływy na rachunek.

– Te limity nie są duże, najczęściej wynoszą 1 – 2 tys. zł wpływu na konto. Jeśli ktoś rzeczywiście ma w banku główny rachunek, to raczej bez kłopotu spełni te wymagania – mówi Jarosław Sadowski.

Do korzystania z bankomatów konieczna jest karta płatnicza. Ona też może być za darmo pod warunkiem wykonania nią kilku transakcji w miesiącu lub zapłacenia za zakupy o określonej wartości.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że faktycznie nie wszystkie bankomaty lub wypłaty są darmowe. W mBanku, aby bez żadnych opłat korzystać ze wszystkich maszyn, trzeba zapłacić ryczałt. W Raiffeisen Banku za darmo jest sześć wypłat w miesiącu, a w Toyota Banku trzy. Z kolei w Volkswagen Bank Direct klient nie płaci nic, jeśli wyciągnie z bankomatu kwotę przekraczającą określony pułap.

Jednak różnica w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest radykalna. Wówczas darmowe wypłaty były przywilejem posiadaczy drogich rachunków i tylko nieliczne banki oferowały je klientom o przeciętnych dochodach.

Komentarz Cama-Soft: W sytuacji bezpłatnego udostępniania bankomatów swoim klientom, banki tym bardziej muszą zadbać o jak najniższe koszty utrzymywania bankomatów, czy też odpowiedniego zasilania ich w gotówkę. Jest tutaj szerokie pole do zastosowania optymalizacji przez system ACMS firmy Cama-Soft.Styczeń 2011 Bankomaty znów ruszyły w miasto

Klienci górą, niezależni operatorzy dali za wygraną i znów zaczęli stawiać nowe bankomaty. Obniżone przez MasterCarda i Visę prowizje za wypłaty z bankomatów powstrzymały ich od rozbudowy sieci tylko na chwilę. W trzecim kwartale przybyło już prawie 370 maszyn.

Przez chwilę powiało grozą i wydawało się, że Polacy będą musieli się już zadowolić siecią bankomatów liczącą ok. 16 tys. maszyn. W drugim kwartale, gdy międzynarodowe organizacje płatnicze MasterCard i Visa obniżyły prowizje przekazywane za wypłatę przez klientów pieniędzy z obcych bankomatów z 3,5 zł do 1,2-1,6 zł w przypadku MC i do 1,3 zł w przypadku Visy - liczba maszyn z którym można było wybrać gotówkę niemal nie drgnęła.

Jak podaje NBP, od lipca do końca września maszyn do wypłaty gotówki znów zaczęło przybywać. Na koniec września Polacy mieli ich do dyspozycji 16 567, wobec 16,2 tys. na koniec czerwca. Chociaż tempo rozwoju sieci nie jest już tak oszałamiające jak w poprzednich latach, gdy w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku liczba maszyn rosła o grubo ponad 1 tys., to w nowych warunkach nawet wolniejszy rozwój mocno cieszy. Obniżki cen jakich dokonały MC i Visa przełożyła się na kieszenie klientów. W wielu bankach spadły prowizje za korzystanie z obcych bankomatów, powstało też wiele kont, których posiadacze za darmo, lub za niewielką opłatą mogą pobierać gotówkę z bankomatów w całej Polsce, bez względu na sieć.

Wszystko wskazuje na to, że klienci banków z przywilejów korzystają i bez gotówki nie jest się im łatwo obejść. W III kwartale padł rekord wartości wypłat z bankomatów. Choć liczba transakcji nie była najwyższa to jednak wypłacona kwota 65,6 mld zł robi wrażenie. Tradycyjnie już dla tego rynku na II kwartał przypada największa liczba transakcji w bankomatach, a na III kw. największa wartość wypłat, ale takiej jak w 2010 roku jeszcze z bankomatów wcześniej nie podjęto. Średnia wartość transakcji w bankomacie wyniosła 386 zł o 15 zł więcej niż kwartał wcześniej. Średnio dziennie z jedna maszyna wypłacała gotówkę 111 razy, czyli o pięć mniej niż wiosną.Październik 2010 Są chętni na Cash4You

Siecią bankomatów interesuje się portugalski SIBS. Kupiec ma pomysł, jak zarobić na trudnym rynku. Bankomatem zapłacą twój podatek i ZUS. Kolejny niezależny operator bankomatów może zmienić właściciela. Po eCardzie, który wiosną sprzedał się SKOK-om, pod młotek idzie sieć Cash For You. Należy ona do firmy Diebold, producenta i serwisanta bankomatów.
- Otrzymaliśmy kilka ofert dotyczących nabycia tej części biznesu. Jednak nie sprzedaliśmy i nie wiem, czy kiedykolwiek sprzedamy sieć bankomatów - mówi Piotr Bernaś, dyrektor handlowy Diebold. Według naszych informacji, Cash For You interesuje się kilku nabywców, wśród których są również zagraniczni inwestorzy. Wiele jednak wskazuje na to, że właścicielem sieci może zostać portugalska firma SIBS, która jest bardzo zainteresowana rozwijaniem działalności w Polsce. W Portugalii jest jedynym graczem na rynku bankomatowym.Marzec 2010 TF SKOK kupi bankomaty eCardu

eCard, właściciel sieci około 230 bankomatów w Polsce, chce sprzedać wszystkie swoje bankomaty spółce TF SKOK. U podstaw decyzji o sprzedaży leży wdrożenie nowej strategii, celem której jest koncentracja eCardu na obsłudze e-płatności.

Decyzja nie została jeszcze zatwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, niemniej jednak nie powinno być z tym kłopotów, gdyż pakiet kontrolny akcji eCardu posiada TUW SKOK. Sprzedaż sieci bankomatów nie oznacza, że eCard zrezygnuje z obsługi urządzeń samoobsługowych. Firma chce uruchomić sieć tzw. infomatów, w których będzie można wykonywać niektóre operacje finansowe, takie jak mikropłatności, czy też internetowe przekazy z rachunku bankowego. W dalszej kolejności eCard planuje wdrożyć sieć biletomatów.Marzec 2010 Polacy potrzebują więcej bankomatów

Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że Polacy najchętniej wypłacają gotówkę właśnie w bankomatach. Dostępność sieci bankomatów jest także jednym z kluczowych czynników w wyborze banku, w którym założą konto.

Aż 70% Polaków uważa, że liczba bankomatów w naszym kraju jest niewystarczająca. Polacy są do gotówki przyzwyczajeni i nadal jest ona dla nich najwygodniejszym środkiem płatniczym. Dlatego też ruch wykonany w styczniu przez MasterCard (zmniejszenie o połowę wysokości tzw. interchange fee), który powoduje znaczny spadek rentowności obsługi bankomatów, wydaje się działaniem chybionym.

Wynikająca z tego groźba zmniejszenia liczby bankomatów, zwłaszcza sieci niezależnych, jest dla klientów banku złą wiadomością. Klienci banków chcąc wypłacić gotówkę, zmuszeni będą korzystać z bankomatów ulokowanych w oddziałach banków, a przy ograniczonej ich ilości dokonywania wypłat bezpośrednio w placówkach banku. Oznacza to większe niż w przypadku korzystania z bankomatów prowizje pobierane przez oddziały bankowe. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że banki i instytucje finansowe opracują rozwiązania, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom klientów i pozwolą zaspokoić potrzeby dotyczące wypłat gotówki z bankomatów.


Luty 2009 Dynamiczny rozwój Alior Banku

Bank, który rozpoczął działalność w listopadzie ubiegłego roku, planuje otworzyć kolejne 55 placówek w bieżącym roku i zatrudnić 800 osób. Obecna sieć oddziałów liczy 100 punktów.

W 2009 roku Alior Bank zamierza uruchomić także program agencyjny, który poza 200 oddziałami własnymi, docelowo będzie liczył 400 placówek.

W perspektywie 3 lat Alior Bank zamierza pozyskać od 2 do 4% udziałów w rynku w zależności od segmentu oraz zdobyć zaufanie około miliona klientów, osiągając rentowność już w trzecim roku działalności. W tym okresie bank otworzy 200 oddziałów, 400 agencji i 300 dodatkowych punktów sprzedaży.


Styczeń 2009 Połączenie Getin Banku z Noble Bankiem

Zarządy Noble Banku i GETIN Banku uzgodniły, a rady nadzorcze obu banków zaakceptowały plan połączenia Noble Banku S.A. i GETIN Banku S.A. Celem połączenia jest wejście do pierwszej piątki banków działających w Polsce.

Nowy bank będzie kierował swoją ofertę produktów finansowych zarówno do klientów indywidualnych, począwszy od klientów masowych oraz średniozamożnych obecnie obsługiwanych przez GETIN Bank, po klientów segmentu private, będących obecnie grupą docelową Noble Bank, jak też do małych i średnich podmiotów gospodarczych, oraz dużych przedsiębiorstw.

GETIN Noble Bank będzie dysponował siecią sprzedaży ponad 380 placówek bankowych (248 oddziałów własnych GETIN Banku, 124 placówek franczyzowych GETIN Banku oraz 8 oddziałów Noble Banku).


Styczeń 2009 Rozwój bankomatów w Polsce

Rok 2009 według planów największych niezależnych firm na rynku bankomatów w Polsce będzie stał pod znakiem dynamicznego rozwoju.

Według słów Marka Szafirskiego, prezesa Bankomat24/Euronet Sp. z o.o., firma planuje uruchomić w 2009 roku co najmniej 550 nowych maszyn (tyle ile w ubiegłym roku). Podobne plany ma Cash4You, należący do międzynarodowej firmy Diebold, który zamierza otworzyć w 2009 roku 550 - 600 nowych bankomatów. Nieco mniejsze plany mają inne niezależne podmioty, takie jak Global Cash Solutions, eService czy First Data.

"W Polsce działa około 13 tys. bankomatów. O nasyceniu rynku moglibyśmy mówić, gdyby ta liczba się podwoiła" - mówi Szafirski.


Sierpień 2008 Nowy Bank - Allianz Bank

Obecny rok obfituje w debiuty bankowe. I tak, obok Alior Bank i mocno rozwijającego się Banku Współpracy Europejskiej, rusza Allianz Bank.

Paweł Dangel - prezes TU Allianz Polska - w opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" wywiadzie zdradza szczegóły inwestycji. Bank powinien rozpocząć działalność pod koniec października br., zaś do końca roku planowane jest otwarcie 40 oddziałów.

"Będziemy mieli pełną ofertę dla klientów detalicznych: kredyty hipoteczne - nie tylko w złotych, pożyczki gotówkowe, karty, rachunki, konta oszczędnościowe oraz polisy inwestycyjne, a także bogatą ofertę z zakresu bancassurance. Oczywiście będzie ona cały czas modyfikowana." - mówi Dangel w wywiadzie.


Sierpień 2008 Banki inwestują w oddziały

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w ciągu dwóch najbliższych lat banki zainwestują ponad miliard złotych w budowę nowych oddziałów.

Specjaliści oceniają, że bankowości internetowa jeszcze przez długi czas nie będzie wstanie wyprzeć placówek fizycznych. Z badań wynika, że głównym kryterium wyboru banku, przez klienta, jest bliskość oddziału.

Na terenie kraju działa obecnie 13,6 tys. placówek różnych instytucji, "Gazeta" szacuje, że w najbliższym czasie powstanie 1,5 tysiąca kolejnych placówek.


Sierpień 2008 Sieć banku Pekao SA zwiększy się o 100 oddziałów do 2010 roku.

W piątek przedstawiono strategię banku na lata 2008 - 2010 która zakłada między innymi średnioroczny wzrost przychodów o 10%. Wzrost ten ma wspierać powstanie 100 nowych oddziałów. Obecnie w strukturze instytucji znajduje się 1050 oddziałów.


Sierpień 2008 Leszek Czarnecki buduje już czwarty bank w grupie Getin

Jesienią ma ruszyć kolejna wyspecjalizowana gałąź grupy Getin - Introbank - podaje Puls Biznesu. "Nowy bank ma zostać podpięty pod Noble Bank i będzie działać na podobnych zasadach jak Dom Bank przy Getin Banku: na prawach oddziału" - podaj źródło PB.

Przyszły bank ma się specjalizować w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów.


Lipiec 2008 Sieć placówek ciągle największą przewagą konkurencyjną banków

Gazeta Bankowa w artykule "Banki trwają na placówkach" udowadnia, że pomimo rozwoju społeczeństw informacyjnego (gdzie głównymi narzędziami stają się internet i telefon) dla większości klientów instytucji bankowych nadal najważniejszy jest kontakt bezpośredni z przedstawicielem banku.

Kierując się tym założeniem banki wykładniczo zwiększają ilość swoich placówek w Polsce i inwestują w wygląd oddziałów.


Lipiec 2008 BZ WBK che otworzyć kolejne 100 oddziałów

Jak powiedział prezes banku Mateusz Morawiecki w TVN CNBC Biznes, w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy planowane jest otwarcie 100 nowych oddziałów.
Koszt otwarcie jednego oddziału wynosi około 1 mln zł.


Luty 2008 Budowa nowych sieci bankomatów.

Coraz więcej bankomatów! W tym roku sieć bankomatów rozrośnie się o ponad 2000, oprócz niezależnych operatorów chcących powiększyć swoje sieci prawie o połowę, na rynek wkraczają też nowi operatorzy: First Data Poland oraz SKOK. Duże plany na ten rok mają również banki przede wszystkim PKO BP oraz BZ WBK. Dzięki temu do końca 2008 r. w Polsce będzie ponad 13000 bankomatów. Specjaliści prognozują, iż w Polsce realne jest funkcjonowanie nawet 25 000 bankomatów.


Wrzesień 2007 1500 nowych bankomatów w Polsce!

W Europie zachodniej bankomaty znajdują się niemalże na każdym rogu, w Polsce dostęp do urządzeń jest wciąż utrudniony. Bez rozbudowy sieci darmowych urządzeń nie można pozyskać nowych klilentów. Dostrzegły to banki i niezalezne sieci bankomatowe. W tym roku bankomaty będą wyrastać jak grzyby po deszczu. Najwięcej urzadzeń zamierza postawić Euronet - 350, PKO BP 250, BZ WBK 120, ING Bank śląski 100, SKOK - 600 maszyn do końca 2009r., BGż, Millenium i Nordea - kilkadziesiąt, o planach rozbudowy własnych sieci myślą też Cash4You oraz eCard.
Cama-Soft
Dofinansowanie z UE Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Copyright © 2006-2013 by CAMA-SOFT   |   Created by Siter.pl W3C XHTML Validator