Tu jesteś:
Start
Z branży
Treść artykułu
 

Firmy w mediach społecznościowych

Czas jednostronnej komunikacji z naszymi klientami odszedł w niebyt i prawdopodobnie nigdy już nie wróci. Musimy się do tego trendu dostosować aby być bliżej naszych klientów, wsłuchać się w ich głos i opinie. To Oni w dzisiejszych czasach są również współtwórcami naszych firm. Pamiętajmy o tym.

Czym są media społecznościowe? Są to środki przekazu podlegające społecznej kontroli umożliwiające integrację między internautami za pomocą technologiii. Od dobrych paru lat na świecie robią furorę. W naszym kraju jaskółką tego typu projektów był portal Nasza Klasa (nk.pl). Po wejściu na polski rynek światowego giganta Facebook (FB) znaczenie portalu nk.pl nieco zmalało. W chwili obecnej na świecie używa tego portalu 955 milionów użytkownikówii, w Polsce 8,7 milionaiii. Jak widać FB na dobre zadomowił się w naszej świadomości. Warto z niego korzystać budując relacje z naszymi klientami.

Zachęcam do założenia kont na FB większość firm, bez względu na wielkość i długość funkcjonowania na rynku. Przykładem firm czy branż które swoich profili na FB raczej nie powinny mieć to np. zakłady pogrzebowe ale to moja osobista, prywatna opinia. Dla restauracji można strategię oprzeć na np. wiedzy szefa kuchni czyli skupić się na poradach z zakresu gotowania (np. przepisy) ale równocześnie informować klientów jaki dzisiaj jest „zestaw dnia” i zapraszać ich na lunch. Dla cukierni proponuję wymianę przepisów z fanami (osoby które nas lubią na FB to właśnie fani) lub porady a także np. pochwalenie się wyjątkowym wypiekiem na urodziny, ślub czy chrzciny. Dla firm czysto usługowych takich jak np. kancelarie prawne proponuję przygotowanie profilu będącego rodzajem porad eksperckich. W takim przypadku dobrze byłoby aby kancelaria miała również swojego bloga lub obszerny Dział Porad na swojej stronie www. Porada może zacząć się na FB a skończyć w kancelarii.

Nie sądźmy jednak, że dzięki prowadzeniu profilu na FB nasza sprzedaż dramatycznie wzrośnie. Nic z tych rzeczy. Nasz profil na FB jest raczej kanałem komunikacji a w dużo mniejszym zakresie sprzedaży. Oczywiście wyjątkiem mogą być sytuacje w których dla naszych fanów na FB będziemy sprzedawać usługi o obniżonej cenie lub rozdawać prezenty. Choć w przypadku jednej z trójmiejskich restauracji nawet taki pomysł spalił na panewce.

Dla przedsiębiorców którzy boją się mediów społecznościowych bo boją się potencjalnych kryzysów mam jedną radę. Prowadząc Fanpage niezadowoleni klienci napiszą bezpośrednio na nim swoje uwagi a nie na innych portalach. Będziemy mogli odpowiedzieć, zareagować i zażegnać potencjalny kryzys w zarodku. Mało która z małych i średnich firm prowadzi monitoring mediów. O tym, że klient jest niezadowolony i dał temu wyraz w internecie możemy się nigdy nie dowiedzieć a mleko zostanie już rozlane. Dlatego warto funkcjonować w mediach społecznościowych i warto wykupić sobie abonament na monitoring mediów np. w brand24.pl.

Jednak Facebook to nie jedyna platforma społecznościowa. Fakt, że w chwili obecnej w naszym kraju najpopularniejsza ale nie jedyna. Coraz więcej się mówi o potencjalnym konkurencie FB jakim jest projekt realizowany przez giganta z Mountain View pod nazwą Google+. W styczniu globalna ilość użytkowników tego portalu wynosiła 90 milionów co w porównaniu do FB jest ilością dość skromną. Jak podaje Google do końca roku ilość ta ma się zwiększyć globalnie do 400 milionów. Zasada działania Google + jest zbliżona do FB. Warto więc ten projekt obserwować i w przypadku jego wzrastającej popularności również założyć konto na nim.

Kolejną na którą często powołują się media jest Twitter posiadający 550 milionów (w tym 140 milionów aktywnych) użytkowników na świecie. W moim odczuciu poza wąską grupą polityków i dziennikarzy na chwilę obecną nie podbił serca rodaków. Nie zapominajmy, że YouTube (YT) również jest portalem społecznościowym a właściwie video portalem społecznościowym. Jeśli mamy zacięcie i możliwości utworzenia własnego firmowego kanału na YT naprawdę do tego zachęcam. Czy jest ciekawsza reklama naszej firmy turystycznej jak wkładanie filmów z wyjazdów i pokazywanie innych wyjątkowych miejsc i zadowolonych klientów?

Coraz więcej mówi się o portalu Pinterest skupiającym na świecie 11,7 mln użytkowników. Czym jest ten portal. W dużym skrócie myślowym, to coś w rodzaju wirtualnej tablicy, na której umieszczamy/przypinamy zdjęcia, które się nam spodobały lub zainspirowały do czegoś lub z punktu widzenia firmy są ważne. Jest to wspaniały kanał komunikacji dla pensjonatów, kwater agroturystycznych czy fotografów realizujących sesje zdjęciowe. Nasz profil na serwisie Pinterest możemy powiązać z Facebookiem i z Twitterem.

Firmom posiadającym restauracje, kawiarnie, puby, hotele czy pensjonaty, firmy szkoleniowe – jednym słowem miejsca gdzie spotykają się ludzie polecam, rozwijający się dynamicznie portal Forsquare. Jeśli chcemy się pochwalić znajomym gdzie się znajdujemy, po prostu check-in`ujemy się za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji oraz smart fonu i już. Nasi znajomi wiedzą gdzie jesteśmy i mogą do nas dołączyć. Jest to więc idealne narzędzie do tworzenia tzw. marketingu wirusowego.

Omówiłam bardzo pobieżnie tylko 5 kanałów komunikacji społeczościowej. Są ich dziesiątki jeśli nie setki na świecie (najpopularniejsze to: Facebook, Twitter, Google+, Linkedln, Instagram, Myspace, Forsquare, Pinterest). Powiedzmy sobie szczerze, nie sposób funkcjonować we wszystkich, tym bardziej, że prowadzenie profilu jest zajęciem dosyć czasochłonnym. Dlatego wiele firm zleca je wyspecjalizowanym agencjom ale ja zachęcam do samodzielnej pracy. Polecam również na początku zainwestować w szkolenie z zakresu socjal media. Przed mediami społecznościowymi i naszymi klientami nie uciekniemy. Warto zrozumieć zmieniający się świat.

Autor: Justyna Wojtaszczyk,
właścicielka agencji marketingowej KeyK Project,
mentor i doradca start up’ów.

Najnowsze artykuły
 
 
 
Nasze realizacje
 
"Z przyjemnością i pełnym przekonaniem możemy wystawić firmie SITER jak najlepsze rekomendacje i polecić jako godnego zaufania partnera oraz solidnego wykonawcę stron internetowych."
Agnieszka Knoff
Marketing Manager
SEMEKO Grupa Inwestycyjna Sp. z o.o.
 
Zobacz także
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktualności
 
21.12.2012
 
12.11.2012
 
12.10.2012